Technika do skleníku - Raspberry Pi - úvod

Mnozí pěstitelé kaktusů vlastní nějaký ten skleník nebo jiné pěstitelské zařízení v němž by chtěli využít domácí automatizace (otevírání oken, větrání ventilátory, vytápění). Dlouho jsem tento problém řešil také, neboť průmyslově používané řídící automaty jsou drahé a zbytečně složité. Před asi dvěma lety se však objevil na trhu minipočítač s názvem Raspberry Pi.

V několika dalších článcích bych se rád pokusil shrnout a popsat, co je možné s tímto minipočítačem udělat. Osobně ho v současné době používám ve skleníku na sledování a záznam teploty a vlhkosti, zapínání větráků a topení, sledování pohybu nepovolaných osob ve skleníku a sledování otevírání oken.

Co je Raspberry Pi?

Na internetu se velmi brzy objevila řada článků popisující tento minipočítač. Po jejich přečtení budeme mít alespoň základní informace:

Kde ho koupit?

Naštestí je v ČR několik prodejců, já kupoval na rpishop.cz (asi nejlevnější).

Důležité je vědět, že když si minipočítač Raspberry Pi koupíte, budete mít pouze holou desku bez dalších periferií. Je tedy nutno zároveň dokoupit (po kliknutí odkaz na web pro ilustraci jak to vypadá):

Jak na instalaci operačního systému?

Minipočítač používá jako operační systém různé upravené distribuce OS Linux. Kdo ještě nikdy s Linux nepracoval, nemusí se bát, není to zase tak složité. Pěkný návod na instalaci OS Raspbian je na webu raspishop.cz. Stačí projít všechny kroky podle návodu a nebát se, že uvidíme pouze příkazový řádek bez grafiky jako jsme zvyklí třeba z Windows u nás doma.

Připojení k Raspberry Pi po síti

Možnost, kterou budeme využívat asi nejvíce je připojení Raspberry Pi přes počítačovou síť LAN. Nejdříve musíme pomocí UTP kabelu propojit Raspberry PI s naším domácím routerem. Pokud můžeme v našem routeru zjistit IP adresu nově připojeného zařízení, je to asi nejjednodušší. Tuto IP adresu otestujeme pomocí PING viz níže.
V opačném případě budeme muset nastavit v Raspberry Pi statickou (neměnnou) IP adresu podle návodu. IP adresu zadáte podle svého nastavení, buď víte, a nebo se zeptejte člověka co instaloval router. Pro otestování komunikace mezi Raspberry Pi a stolním PC (nebo notebookem) se používá příkaz PING, jak na to je vidět v tomto videu. Místo webu google.com nebo yahoo.com zadáme IP adresu nastavenou na Raspberry Pi. Pokud se nám vypisují řádky končící údajem v ms je vše v pořádku a komunikujem s Raspberry Pi. Pokud se vypíše „Request timed out.“ je něco špatně a musíme Raspberry přenastavit, nebo požádat o pomoc někoho zkušenějšího.

Vzdálený přístup přes SSH

Raspberry Pi bychom měly mít nastaveno, nyní zbývá připojit se k serveru z nějaké pracovní stanice, obvykle váš osobní počítač, notebook. Popíšu zde připojení z OS Windows 7 pomocí aplikace Putty. Nyní zpět k přípojení z Windows. Stáhneme program Putty z výše uvedeného odkazu. Není nutné nic instalovat, program rovnou spustíme. Do pole označeného jako Host name vložíme IP adresu Raspberry Pi a jako Connection type zvolíme SSH. IP adresu Raspberry Pi je možné zjistit několika způsoby. Jedním z nich je podívat se na ní v administraci routeru či jiného směrovače, ke kterému je Raspberry Pi připojeno, nebo napsat na Raspberry Pi příkaz ifconfig, který vypíše informace o konfiguraci sítě, mezi nimi i adresu počítače. Kliknutím na tlačítko „Open“ se tedy připojíme k serveru. Pokud vše funguje správně, zobrazí se okno s příkazovým řádkem, které bude požadovat přihlašovací údaje. Přihlásíme se tedy pomocí uživatelského jména „pi“ a hesla „raspberry“. Úspěšné přihlášení systém potvrdí vypsáním několika informací o serveru a operačním systému.

Po přihlášení je možné spustit úvodní nastavovací menu pomocí příkazu sudo raspi-config.

Na konec

To by bylo k přípravě Raspberry Pi vše. Nyní máte funkční minipočítač ke kterému se můžete připojit z druhého počítače přes síť, to bude důležité pro správu až bude Raspberry Pi umístěno někde ve skleníku pod stolem. Je tedy nutné mít do skleníku zatažen síťový kabel, a nebo chytat signál wi-fi na nějaký přístupový bod a do něj zapojit Raspberry pi. Pro přenos na wi-fi používám Ubiquiti NanoStation M5 (2 kusy, jeden připojit k vaší síti doma a druhý pověsit na skleník a zapojit do něj Raspberry Pi). Nastavení už je složitější, a tak je dobré přizvat si někoho kdo tomu rozumí.

Příště bych rád napsal něco o možnostech propojení Raspberry Pi s periferiemi (to co budeme ovládat a číst) – prozradím teď jen, že Raspberry Pi má tzv. „GPIO“: http://www.raspberrypi.org/…/usage/gpio/ a v čem budeme ovládání programovat – budeme programovat v jazyce Python.


[Uložit článek jako *.pdf]

Komentáře(1)

  1. Jiří Mikolášek's avatar Jiří Mikolášek

    Na podrobnosti se ptejte zde pod článkem.

    Zveřejněn: 4.8 2014 v 13:33

Napsat komentář (Volitelně)