V zimním období se toho kolem kaktusů mnoho dělat nedá. Jednou z náplní dlouhých zimních večerů jsou výsevy kaktusů. V různých odborných knihách s kaktusářskou tématikou, případně na internetu je výsev kaktusových semen mnohokrát popsán. Každý si však rád přečte způsoby a rady druhých. Rozhodl jsem se proto napsat o tématice výsevu kaktusů článek pojednávající o mém způsobu výsevu. Metody každého kaktusáře budou jistě přizpůsobeny jeho zkušenosti a podmínkám a nechci tedy nikomu tento můj postup nutit. Pro mnohé čitatele neuvedu jistě nic nového.
Postup je v mých podmínách vhodný téměř pro všechny rody kaktusů (běžných i obtížnějších), s rody zde neuvedenými zkušenosti nemám. Uvedu ty které vysévám (a pro které je následující text určen): Acanthocalycium, Ariocarpus, Arrojadoa, Astrophytum, Copiapoa, Discocactus, Echinocactus, Echinopsis, Ferocactus, Gymnocalycium, Mammillaria, Melocactus, Notocactus, Turbinicarpus, Uebelmannia. Některé parametry se budou u jednotlivých rodů mírně lišit (např. teplota pro teplomilné rody), na tyto vyjímky se pokusím upozornit dále v textu.
Návod vychází z toho, že jsem chtěl co nejvíce ulehčit a urychlit metodu výsevu a nemusí vyhovovat každému.
výsev Gymnocalycium
Je možné říci, že výsev kaktusů lze provést v kteroukoliv roční dobu (na podzim a v zimě pouze v případě výsevu do kultivátoru). Vyzkoušel jsem výsevy na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Z mé zkušenosti jsem dospěl k názoru, že nejlepší dobou pro výsev je začátek podzimu (druhá polovina srpna až září). Na začátku podzimu většina semen kaktusů dozrává a většina semen kaktusů klíčí nejlépe právě čerstvá (horší je to u některých zástupců rodu Echinocactus a Ferocactus, u nich lépe klíčí semena starší). Bohužel v tuto dobu nejsou většinou ještě k dispozici nabídkové katalogy dodavatelů semen, a proto je nejlepší vysévat semena svá a nebo od známých.
Důvody pro podzimní výsev mám následující:
Důvody proč nerad vysévám na jaře:
Důvody proč nerad vysévám v létě:
Důvody proč nerad vysévám v zimě:
foceno koncem prosince, semenáčky vyseté na začátku září
foceno koncem prosince, semenáčky vyseté na začátku září
foceno koncem prosince, semenáčky vyseté na začátku září
V každé příručce a na internetu se můžete dočíst jak je důležitá příprava semen před výsevem. Návody udávají praní v hypermanganu, v peroxidu vodíku nebo dokonce v Savu. A následně moření v některém sypkém fungicidu. Dospěl jsem k názoru, že všechny tyto postupy nemají přínos buď nijaký a nebo naopak škodlivý. Nehledě na to, že výsev Vám potom zabere mnoho dní, které se dají využít mnohem smysluplněji. Dovolím si vysvětlit proč tomu tak je. Pokud si semena objednáváte od nějakého dodavatele mělo by být standartem, že semena jsou již vyčištěná (neměla by obsahovat zbytky semeníků a plodů) a pokud tomu tak nebude, příště si rozmyslete zda semena od tohoto zdroje odebírat. Samotné obaly semen jsou jen malým zdrojem hub a plísní a těchto se lze zbavit menší námahou než praním jednotlivých porcí semen – viz dále. Většina patogenů se nachází uvnitř semene, kam se žádná desinfekce nedostane. Pokud se dovnitř semene desinfekce dostane, znamená to sice konec patogenu, ale i zárodku semene a semeno již nevyklíčí. V případě, že vysévám semena svoje, většinou mi stačí, když vyklíčí cca 50% a někdy ani neodstraňuji zbytky semeníků, ale pouze semena vydrolím na substrát.
Opět v každé příručce naleznete jak je důležité vymývat květináče v hypermanganu/Savu. Tento postup využít můžete, pokud však máte velké množství porcí semen a tím pádem květináčů/nádob pro výsev není toto bezpodmínečně nutné. Plísní na povrchu plastových nádob zůstává minimum a po ošetření celého výsevu – viz dále, nemají většinou šanci na přežití. Co se týče výsevních nádob lze využít jakékoliv uzavíratelné nádoby. Často jsem využíval kelímky od sýrů Cottage značky Madeta.
Kelímek se sýrem Madeta Cottage
Bohužel jsou kulaté, a tak nelze dostatečně efektivně využít výsevního prostoru. Přešel jsem proto na výsevy do květináčků 7×7 cm rozdělených na 4 pole každý. Květináče potom narovnám do výsevního skleníčku, který jsem zakoupil od p. Bužgy z Českých Budějovic.
Výsevní skleníček o rozměru 43,5(39)x30,5(26)x9 cm
Vysévat lze do substrátů buď čistě minerálních (antuka, perlit, zeolit, písek, …) nebo směsí zeminy. Dávám přednost klasickým substrátům se zeminou. Kdykoliv jsem zkoušel vysít do čistého perlitu nebo zeolitu úspěch se nedostavil. V perlitu i zeolitu sice semena pěkně vyklíčí, ale růst je potom velice špatný. Jelikož pikýruji semenáčky třeba až po třičtvrtě roce, i po přihnojování semenáčků v perlitu/zeolitu není růst uspokojivý (zasolují se). Jako výhodu těchto substrátů jejich příznivci zmiňují minimum plísní a žádné mušky smutnice (sciara). Toto bohužel nemohu potvrdit, pokud se na perlitu/zeolitu nějaká plíseň vyskytla (z infikovaného vnitřku semene), následně celý takovýto květináč s výsevem byl zachvácen a nepodařilo se nic zachránit (u substrátů se zeminou je plíseň lokalizovaná na jedno míste a lze ji zlikvidovat). Postup plísní si vysvětluji absencí půdní mikroflóry v minerálním substrátu. Co se týče smutnic je situace totožná se substráty se zeminou (je pravda, že smutnice se v minerálním substrátu nevyskytuje, ale pokud ji máte v kultivátoru, klidně klade vajíčka i do perlitu/zeolitu a množí se a larvy se živí malými semenáčky). Vrátim-li se k substrátům se zeminou, uvedu složení, které s úspěchem využívám pro všechny na začátku uvedené druhy.
Složení substrátu je následující:
substrát B rašelina Soběslav
agroperlit
mletý dolomitický vápenec
Substrát výše uvedený již nijak neprosívám a nesterilizuji (všechny složky by měly být sterilní již z výroby).
A jsme u toho nejdůležitějšího. Odpůrci chemie mohou zůstat u starých způsobů praní semen a nádob v hypermanganu/peroxidu vodíku (i když i to je chemie) a propařování substrátu ve sklenicích/mikrovlnce. Všechny tyto postupy se mi zdají poněkud pracné. Na většinu patogenů v substrátu a na povrchu semen však zabírá jednoduchá kombinace přípravků. Do 2 litrů vody si namíchám následující přípravky na ochranu právě vysetých semen kaktusů a výsevy důkladně přestříkám posřikovačem:
pro urychlení klíčení a růstu dále (není nutné): buď 4. 2ml ATONIK nebo 5. 20ml Lignohumát nebo 6. 20ml Stimulátor růstu s auxiny a kyselinou giberelovou 7. některé umělé hnojivo (např. jedno z Wuxal, Krystalon plod a květ nebo Pentakeep super)
Vznikne bledě zelená kalná kapalina, pokud necháte nádobu s kapalinou déle stát, některé složky se usadí u dna, proto je dobré postřikovač často proklepat a postřik spotřebovat najednou.
Proplant
ALIETTE 80 WG
DITHANE DG NEO-TEC
ATONIK
Lignohumát
Stimulátor růstu s auxiny a kyselinou giberelovou
Wuxal